Artykuły > Wszystkie artykuły > Jak zwiększyć przyczepność żelu UV - Artykuł z pisma "Paznokcie"
Artykuł upublikowany w piśmie "Paznokcie" nr 56 (2/2012); autor: Anna Gembala-Papież
Jak zwiększyć
przyczepność żelu UV
Metoda żelowa jest obecnie najbardziej popularną metodą w większości regionów Polski. Umożliwia szybką i wygodną pracę. Warto przyjrzeć się bliżej aspektom związanym z przyczepnością materiałów światłoutwardzalnych.
Przygotowanie paznokci naturalnych
Jak w każdej metodzie, aby zagwarantować dobrą przyczepność materiału należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kroki:
  • Prawidłowe i dokładne przygotowanie powierzchni paznokcia
  • Matowienie płytki
  • Odtłuszczenie
  • Nałożenie preparatów "gruntujących" poprawiających przyczepność żelu z naturalną płytką paznokcia

1. Przygotowanie paznokci

frez do pilnika elektrycznego Chodzi tutaj oczywiście o prawidłowo wykonany manicure. Musimy więc nie tylko poprawić estetykę naturalnych paznokci, ale przede wszystkim oczyścić i usunąć wszelkie pozostałości skórek z okolic wału okołopaznokciowego. Ważny jest odpowiedni dobór końcówki pilnika elektrycznego, która skutecznie, a zarazem delikatnie, oczyści naturalną płytkę pozostawiając ją zdrową i mocną. Wybierając końcówkę powinniśmy wziąć pod uwagę jej kształt i materiał z którego została wykonana. Końcówka powinna być możliwie płaska, aby dotarła do powierzchni bardzo blisko skórek bez wymuszania nacisku. Powierzchnia końcówki natomiast powinna jedynie oczyścić okolice wału, bez spiłowywania naturalnej płytki. Niewskazany jest więc wybór diamentowej kuleczki, która za względu na swój kształt nie dotrze wystarczająco blisko wału i dodatkowo piłuje naturalny paznokieć, co przyczynia się do powstania tzw. "ring of fire" czyli zaróżowionych linii wzdłuż wału. Osłabiając naturalną płytkę dodatkowo zwiększamy prawdopodobieństwo powstania problemów z przyczepnością żelu w przyszłości.

Używanie preparatów do zmiękczania skórek
Jeśli lubimy używać preparatów do zmiękczania skórek musimy mieć pewność, że producent pozwala na aplikację produktu przed stylizacją. Nasz preparat nie może bowiem ani natłuścić okolic skórek, ani rozpulchnić płytki. Warto jednak zrezygnować z tego typu preparatów jeśli nie są one konieczne i odsunąć skórki zwykłym kopytkiem. Zwłaszcza jeśli powtarzają się u naszych klientów kłopoty z zapowietrzaniem.

Moczenie dłoni i inne zabiegi
Wykonanie klasycznego manicure z odmaczaniem dłoni jest przed stylizacją absolutnie zakazane podobnie jak przed zwykłym lakierowaniem. Naturalne paznokcie po takim zabiegu są miękkie i nie nadają się do zabiegów stylizacji żelem. Wszystkie zabiegi jak: peeling, parafina, maska aplikujemy na skórę dłoni po wykonaniu stylizacji paznokci.

2. Matowienie płytki

Każda masa trzyma się lepiej mocnych i zdrowych naturalnych paznokci. Dlatego też podczas matowienia należy pracować bardzo delikatnie, aby zachować dobrą kondycję naturalnej płytki. Do matowienia można użyć delikatnego pilnika (np. 180), ale najlepszym rozwiązaniem jest użycie odpowiedniej końcówki pilnika elektrycznego, którą można zdecydowanie bardziej precyzyjnie i tym samym delikatniej przygotować płytkę. W tym wypadku dobrze sprawdzają się końcówki diamentowe. Szczególnie podczas odnowy czy uzupełnienia, kiedy paznokieć częściowo pokryty jest jeszcze żelem z poprzedniego modelowania, musimy zachować ostrożność i nie ulegać pokusie zbyt agresywnej pracy pilnikiem chcąc przyspieszyć tempo.

Praca pilnikiem
Do matowienia naturalnej płytki najlepiej użyć delikatnego pilnika o ziarnistości 180. Bywa jednak, że w zależności od producenta polecane są pilniki o drobniejszej ziarnistości np. 240 lub wręcz polerki. Dlatego warto przy wyborze pilnika konkretnej marki zapytać który pilniczek jest polecany do opisywanej czynności. Pilniki różnych producentów różnią się między sobą i pomimo że wartości parametrów mają takie same, to powierzchnia (nawet w dotyku) jest inna. Pracując pilnikiem o odpowiedniej ziarnistości mamy pewność, że powierzchnia naturalnej płytki będzie dobrze przygotowana. Należy jednak pamiętać, że musimy pracować bez wywierania nacisku. Nawet jeśli widzimy błyszczące miejsca w okolicach wałów nie wolno nam dociskać pilnika. Zbyt mocne piłowanie uszkodzi nam bowiem płytkę, osłabi ją i sprawi że masa żelowa będzie się źle trzymała. Wybór polerki lub bloku do matowienia pozostawia jedynie złudzenie delikatniejszej pracy na powierzchni płytki. Do matowienia wybieramy bowiem polerki o ziarnistości 180-240, co odpowiada ziarnistości pilnika. Ponadto polerka służy przede wszystkim do polerowania, co powoduje, że w okolicach wału okołopaznokciowego nie oczyścimy płytki z pozostałości skórek. Warto więc nauczyć się delikatnej pracy zwykłym pilnikiem i nie zastępować go polerką.

Praca pilnikiem elektrycznym
frez do pilnika elektrycznego Praca pilnikiem elektrycznym często pozwala na zminimalizowanie problemów z zapowietrzaniem. Ważne jest jednak używanie odpowiednio delikatnej i dopasowanej do tej czynności końcówki. Jest to sprzęt umożliwiający dotarcie do miejsc, do których nie mamy możliwości dotrzeć zwykłym pilnikiem, dlatego powinna się znaleźć na każdym stole profesjonalnego stylisty paznokci.

3. Odtłuszczanie

Kolejnym krokiem przygotowującym naturalną płytkę jest jej odtłuszczenie. Już w tym momencie powinniśmy dobrać preparat odpowiednio dopasowany do systemu w którym pracujemy. Bardzo często bowiem jego skład i działanie są ściśle powiązane z materiałami do późniejszej stylizacji. W metodzie żelowej aplikujemy kilka warstw, gdzie każda z nich pełni inną rolę, ale w ostateczności ściśle współgrają one ze sobą. Warto stosować produkty możliwie delikatne, zamiast preparatów o wysokim stężeniu alkoholu (powyżej 90%), które przesuszają nie tylko płytkę ale również skórę wokół paznokcia. Pamiętajmy, że preparaty do dezynfekcji również nie służą do przygotowywania powierzchni naturalnych paznokci. Najważniejsze jednak jest to, aby nie stosować do odtłuszczania acetonu, który niszczy keratynę i ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie naturalnych paznokci.

4. Rodzaje przyczepności

Ostatni krok, to aplikacja preparatu poprawiającego przyczepność samego żelu z naturalną płytką (produkt gruntujący). W metodzie żelowej jak i w akrylowej istnieją dwa sposoby poprawiania przyczepności. Przyjrzyjmy się im bliżej opisując rodzaje przyczepności.

przyczepność mechaniczna (tzw. kwasowa) polegającą na wytrawieniu naturalnego paznokcia za pomocą kwasu metakrylowego. Najpopularniejszym produktem stosowanym do poprawienia przyczepność w sposób mechaniczny jest primer kwasowy. Obecnie w nowoczesnych produktach światłoutwardzalnych do stylizacji paznokci jest coraz rzadziej stosowany, a przyczepność gwarantowana jest w sposób chemiczny. >>Czytaj dalej

 
 
© 2007 Beautify
start   |   sklep   |   forum   |   galeria   |   artykuły   |   szkolenia   |   regulamin   |   salony   |   kontakt